Sezon żeglarski w pełni, czas więc zawinąć do portu: „styl marynistyczny”. Znajdziesz w nim biało-niebieskie wnętrza, które pomagają zatrzymać lato i dłużej cieszyć się wakacyjnymi wspomnieniami.
Zawsze na fali
Marynarską stylistykę na salony wprowadziła królowa Wiktoria. Na jedną z oficjalnych uroczystości ubrała swojego syna, Edwarda VII, w marynarski garnitur. Chwyciło. Wkrótce biało-granatowe mundurki nosiły wszystkie dzieci z dobrych domów, a w XX wieku moda ta rozprzestrzeniła się na świat dorosłych, m.in. dzięki Coco Chanel. Z czasem styl zawitał do wnętrz i pozostał w nim na stałe.
Styl marynistyczny jest ponadczasowy, nigdy nie wychodzi z mody i co więcej, każdego roku przeżywa swój rozkwit na nowo. Gdy przychodzi lato, ochoczo sięgamy po elementy z morskimi i żeglarskimi motywami. Lubimy je w modzie, lubimy je także we wnętrzach, bo wprowadzają do naszego życia radosny, wakacyjny klimat – wyjaśnia Marta Suchodolska, dyrektor ds. stylu Westwing Polska.
Biały, niebieski i czerwony
Styl marynistyczny ma bardzo jasno określone wymagania kolorystyczne. Bazę stanowi biel (kolor żagli), a towarzyszą jej różne odcienie niebieskiego: granat, błękit, kobalt, lazur, turkus i szafir. Ważną rolę odgrywa także jasny beż – kolor piasku, nadmorskich wydm, plecionych lin i naturalnego drewna. Z mocniejszych barw pojawia się czerwień, ale w tym stylu występuje wyłącznie w postaci pojedynczych, wyrazistych akcentów.
Pasy, kotwice i koralowce
We wzorach dominują pasy. Te najpopularniejsze – biało-niebieskie – wspaniale prezentują się w każdym wydaniu. W marynistycznych wnętrzach najczęściej pojawiają się na poduszkach, pościeli, zasłonach, dywanach, tapetach i tapicerkach mebli. Biało-granatowe pasy to bardzo wyrazisty element dekoracji, lepiej więc ograniczyć się do jednego czy dwóch elementów z tym wzorem. A jeśli chcemy więcej, koniecznie dodajmy inne kolory: biało-beżowe lub biało-czerwone pasy, które równie dobrze wpisują się w marynistyczną stylistykę – radzi Marta Suchodolska.
A co poza pasami? Oczywiście kotwice, liny, węzły, busole, koła sterowe i ratunkowe, statki, żaglowce oraz całe życie nadmorskie i podwodne: rybki, wieloryby, koralowce, rozgwiazdy, koniki morskie, muszelki czy mewy. Wszystko to, co towarzyszy marynarzom na morzu, a nam – na wakacjach!
Na kolejnej stronie dowiedz się o rodzajach marynistycznych materiałów