Jak okazujemy miłość?
Ciekawym przykładem jest pytanie o to, jakie zachowania świadczą o miłości. Polacy wymieniali skupienie się na partnerze, poświęcanie się, pomoc i czułość. Niemieccy respondenci widzą to zupełnie inaczej, ponieważ dla nich o miłości świadczy głównie seks, pocałunki, wierność i zaufanie. – Z badania można wyciągnąć ogólny wniosek, że komunikacja o miłości w polskiej przestrzeni badawczej koncentruje się głównie na wartościach kulturowych i socjalnych, natomiast w Niemczech często sprowadza się komunikacyjnie do swojej pierwotnej funkcji, czyli do reprodukcji. Obie badane grupy zgodne postrzegały, że miłość nie powinna być fałszywa, zaborcza, egoistyczna i toksyczna – mówi Mariusz Wszołek.
Różne oblicza miłości
Badanie pokazało również, że miłość nie jest łączona tylko i wyłącznie z uczuciem i pięknymi momentami, ale również z kwestiami społecznymi, gospodarczymi czy czasowymi. Autor badania wyróżnił kilka kategorii, za pomocą których respondenci opisywali miłość, takie jak: ekonomiczna (stabilizacja finansowa, prostytucja), intymna (relacja, bliskość, seks), socjalna (rodzina, bezpieczeństwo, dom), emocjonalna (namiętność, uczucie) i czasowa (ulotność uczucia, przemijająca miłość).
Wyniki badania mogą być bardzo szeroko wykorzystywane np. do budowania wiedzy międzykulturowej, w której podstawową wartością jest perspektywa, że ktoś może widzieć świat inaczej niż my. – Dla branży projektowej, bądź reklamowej te badania dają niepoliczalną wartość, jeśli zajmują się one reklamą produktów oscylujących wokół tematu miłości. Wiemy bowiem, z czym miłość się kojarzy, i jakie są jej znaczenia w różnych kulturach. – podsumowuje Wszołek.