Rak jajnika jest „cichym zabójcą”, bo bardzo trudno go zdiagnozować, a nasze społeczeństwo nadal ma nikłą wiedzę na jego temat. W ramach kampanii Kwiatu Kobiecości „Diagnostyka Jajnika” pragniemy zawalczyć o lepsze życie kobiet! Działać i przekonywać kobiety do wizyty ginekologicznej, wykonania USG dopochwowego i zbadania genów: BRCA1 i BRCA2. W tej misji pomaga nam również Anna Kaźmierczak – silna kobieta, która zwyciężyła z chorobą!
Jak można nakłonić kobiety, aby się badały?
Potrzebna jest tu większa świadomość kobiet. Kwiat Kobiecości prowadzi wiele akcji informacyjnych nawet w szkołach, uświadamiając nastolatki o istniejącym zagrożeniu, o tym że im później wykryjemy chorobę tym mniejszą mamy szansę na wygranie z nią. Takie akcje są bardzo cenne dla społeczeństwa bo dają wiedzę, dają też nadzieję i wsparcie dla osób już chorujących. Nie da się nikogo nakłonić wbrew woli ale można uświadomić i to właśnie robi KWIAT KOBIECOŚCI.
Czy porusza Pani ten temat wśród swoich przyjaciółek, rodziny i namawia na profilaktykę?
Oczywiście!!! Moja cała rodzina się bada, Jesteśmy również pod opieką poradni genetycznej co poszerza diagnostykę. Często też opowiadam koleżankom o moich przejściach po to aby zwiększyć ich świadomość, że o swoje ciało należy dbać nie tylko za pomocą kosmetyków, ubrań czy sportu ale również poprzez badania i obserwowanie swojego ciała. Oczywiście początkowo patrzą z niedowierzaniem na mnie gdyż dziś nie widać po mnie kompletnie, że przeszłam przez chorobę nowotworową.
Jak można wspierać kobiety, które chorują na raka jajnika?
W chorobie często potrzebne jest wsparcie finansowe na walkę poza NFZ, aby zwiększyć swoje szanse, dlatego ja ubezpieczyłam się na wypadek ewentualnego nawrotu choroby abym w walce z chorobą nie musiała się martwić o koszta i nie musieć szukać pieniędzy na ten cel jak często się to widzi w internecie. To jeden aspekt, drugi to wsparcie mentalne, zwykła rozmowa, pomoc w powrocie do normalności lub pocieszenie.
Co by Pani powiedziała kobietom, które są dopiero na początku walki z rakiem?
przede wszystkim to, ze rak to nie wyrok, że z tą chorobą można wygrać, medycyna bardzo się rozwinęła, Trzeba myśleć pozytywnie, pamiętać, że nasze myśli się materializują, to jak myślimy o sobie i chorobie staje się rzeczywistością, dlatego trzeba być w tej kwestii pewnym siebie, uśmiechać się mimo wszystko, planować przyszłość ale też dbać o siebie. Na pewno odstawić używki, bo to nie pomaga, zacząć zdrowiej jeść, ruszać się i nie martwić się za bardzo.