Czy nie jest to zbyt stresujące? Jakie emocje związane z pracą pojawiają się u Pani częściej – presja i strach, czy może jednak satysfakcja i radość?
Presja czasu, jakości, ryzyka towarzyszy działaniom nieustannie. Strach nie powinien mieć miejsca, hamuje przed rozwinięciem skrzydeł. Zawsze prowadzi do patologicznych zachowań i nietrafionych decyzji. Poczucie strachu jest mi obce.
W procesie budowania i pracy człowiek obawia się nie sukcesu lecz porażki. Bojaźń przed sukcesem oznacza niepewne stąpanie po drogach życia. Jeśli brakuje wiary, wiedzy, talentu, doświadczenia, pojawia się obawa.
Sukces też męczy, ale żeby tego doznać trzeba go najpierw zdobyć. Współdziałając z przyjaznymi i rozsądnymi osobami, żyjąc nie tylko dla siebie, ale też dla innych uczymy się szybciej i znajdujemy w tym dobro – satysfakcję i radość.
Czy w związku z tym ma Pani jakieś sposoby na radzenie sobie ze stresem?
Jeśli uda się dobrze wyspać i nabrać sił, to już połowa sukcesu za mną. Potem trzeba zająć swoje myśli i skupiać energię na wysiłku umysłowym i fizycznym, na zmianę. O wciąganiu innych w moje bure myśli nie ma mowy.
Jest to bardzo silna i odważna postawa. Czy mimo to miewa Pani momenty bezsilności, bezradności?
Jestem typem wojownika. Nie pozwalam sobie na takie uczucia. Gdy dzieje się źle rozpoczynam proces zaradczy. Ćwiczę Qi Gong, czyli ładuję się dobrą energią. Dopóki jest energia i właściwa osobowość dopóty są szanse na podźwignięcie siebie i innych.
A co według Pani jest ważniejsze w karierze: umiejętności psychologiczne, znajomość natury człowieka, czy ekonomia i liczby?
Psychologia każe odrzucić złość i żal, nakazuje przebaczać i życzyć wszystkim dobrze, pragnąć spełnienia dla innych i ziszczenia własnych marzeń. Wydobycie z siebie dobrych intencji powoduje, że łatwiej przychodzi realizacja potencjału u siebie i u innych członków zespołu.
Ekonomia i liczby są nieodzowne do prowadzenia interesu. Jeśli brakuje pieniędzy na bieżące działania, to jest to bicie dzwonu na alarm, coś jest robione nieprawidłowo – albo brakuje umiejętności, albo dobrego podejścia, albo talentu, albo predyspozycji, albo pomysłu lub wyczucia rynku.
Na kolejnej stronie przeczytaj ciąg dalszy wywiadu!