Cytologia – najlepsza przyjaciółka kobiety
Cytologię zaleca się wykonywać od momentu rozpoczęcia współżycia lub od chwili ukończenia 18 lat raz do roku.
– Pamiętajmy, że optymalnym okresem dla pobrania materiału cytologicznego jest termin między 10. a 20. dniem cyklu miesiączkowego – przypomina lekarz z Humana Medica Omeda. Badanie cytologiczne najlepiej przeprowadzać co najmniej 2 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później, niż 2 dni przed rozpoczęciem następnej – dodaje.
Jednakże samo badanie cytologiczne to nie wszystko – dopiero połączenie regularnie wykonywanej cytologii i szczepień przeciwko zakażeniu wirusem HPV zapewni optymalną formę profilaktyki raka szyjki macicy.
Szczepionka przeciwko HPV
Kto powinien przedyskutować ze swoim ginekologiem możliwość zastosowania tej szczepionki? Ponieważ na zakażenie tym wirusem narażona jest praktycznie każda kobieta, szczepić powinny się wszystkie dziewczęta powyżej 10-12 roku życia, jeszcze przed inicjacją seksualną. Szczepionka nie zawiera wirusa HPV, nie ma więc możliwości zachorowania po jej podaniu, jest całkowicie bezpieczna. Podaje się ją 3 razy w ciągu pół roku.
I na koniec, co wcale nie najmniej ważne: nie powinniśmy się w trakcie wizyty u ginekologa wstydzić. Lekarze są doświadczeni w rozmowach o sprawach intymnych, dlatego też warto zadawać pytania i poprosić o rozwianie swoich wątpliwości. Wszak im więcej wiemy, tym łatwiej nam chronić własne zdrowie.
A czy Ty badasz się regularnie?