Czy warto poddać dziecko szczepieniom przeciwko rotawirusom?
Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby jego pociecha prawidłowo się rozwijała i była zdrowa. Szczepienie przeciwko rotawirusom jest, więc swego rodzaju inwestycją w zdrowe i szczęśliwe dziecko. Dużym komfortem związanym ze szczepionką jest to, że jest ona bezbolesna, gdyż podawana doustnie. Nie musimy się więc obawiać płaczu i strachu dziecka. W Polsce szczepienia przeciwko rotawirusom są szczepieniami zalecanymi zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych (PSO). Oznacza to, że nie są one finansowane ze środków publicznych, a koszty indywidualnie ponoszą rodzice. Koszt szczepienia może różnić się w zależności od przychodni lub apteki. Wynosi ok. 600‑700 zł za cały cykl szczepienia(2 lub 3 dawki w zależności od producenta).
Kiedy zaszczepić dziecko?
Dostępne na polskim rynku dwie szczepionki przeciwko zakażeniom rotawirusowym są podawane odpowiednio w schemacie 2 – dawkowym lub 3 – dawkowym. Bez względu na to, które szczepienie zostanie wybrane, najlepszym czasem na zaszczepienie dziecka, jest ukończenie przez niego 6. tygodnia życia, najlepiej podczas pierwszej wizyty szczepiennej. Zgodnie z rekomendacjami ekspertów, powinniśmy podać dziecku pierwszą dawkę do ukończenia 12. tygodnia życia. Ostatnia dawka, w zależności od rodzaju szczepionki powinna zostać podana do 24. lub 32. tygodnia życia. Odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami powinny wynosić co najmniej 4 tygodnie.
Czy szczepienie przeciwko rotawirusom jest bezpieczne?
Szczepienia przeciwko rotawirusom mają wysoki profil bezpieczeństwa i skuteczności, co zostało potwierdzone w wielu w badaniach klinicznych. Wyniki badań przeprowadzone wśród ponad 130 tys. niemowląt na całym świecie potwierdzają wysoki profil skuteczności szczepionek w zapobieganiu biegunce rotawirusowej, szczególnie o ciężkim przebiegu oraz hospitalizacji spowodowanej odwodnieniem z powodu biegunki i wymiotów. Rodzice powinni mieć świadomość, że czasami szczepionka może powodować przemijające niepożądane odczyny poszczepienne, jak np. gorączka, zaburzenia żołądkowo – jelitowe lub rozdrażnienie dziecka11,12.Jeśli po przebytym szczepieniu jakiekolwiek objawy budzą niepokój rodziców, powinni skonsultować się z lekarzem.
Czy według Ciebie rotawirusy są niebezpieczne?