Osobowość immunologicznie silna
Nie każdy człowiek przeżywa stres tak samo i jest na niego równie podatny. U podstaw naszych reakcji na negatywne doświadczenia leżą pewne cechy osobowości. Na ten użytek naukowcy sformułowali termin osobowości immunologicznie silnej, czyli takiej o silnej psychice, potrafiącej w stresujących sytuacjach korzystać z własnych zasobów. Co za tym idzie – odpornej na stres i zdrowszej. Odkryto bardzo konkretne cechy, które składają się na osobowość immunologicznie silną.
Należą do nich:
1. Poczucie kontroli własnego życia i traktowanie sytuacji stresowych jako wyzwań i okazji do rozwoju, a nie katastrof i zagrożeń.
2. Asertywność. Wyrażanie własnych potrzeb i uczuć.
3. Umiejętność słuchania sygnałów swojego ciała i umysłu. Chodzi o uświadamianie sobie własnego dyskomfortu, smutku, gniewu i przyjemności i reagowanie na nie.
4. Zdolność do zwierzeń. Badania wykazały, że osoby, które nie „duszą” spraw w sobie, chorują znacznie rzadziej. Utrzymywanie sekretów pochłania ogromną ilość energii – i odnosi się to również do tajenia własnych emocji przed samym sobą. Wykazano, że osoby cierpiące na łuszczycę mają skłonność do odcinania się od strachu i stresu. Choroba, jak mówią niektóre teorie, pojawia się jako odpowiedź organizmu na tłumienie złości. – Stąd bardzo dobrym ćwiczeniem może się okazać zapisywanie wieczorem wszystkich negatywnych emocji, których doświadczyło się w ciągu dnia – radzi Renata Borysiak.
5. Uważność oraz wszechstronność umysłu. Zdolność do skupienia się, obserwowania rzeczy „tu i teraz”, takimi, jakie są. Pozytywna jest także wielostronność, zdolność do zajmowania się i interesowania różnymi sprawami.
6. Tworzenie związków opartych na miłości oraz pomaganie innym. Altruizm działa pozytywnie nie tylko na psychikę.
Związek między występowaniem powyższych cech i zjawisk a lepiej działającym systemem odpornościowym, sprawniejszym układem krążenia i rzadszą zapadalnością na choroby został potwierdzony naukowo. Okazuje się więc, iż samorozwój, praca nad własnym charakterem, duszą i umysłem ma wielką wartość również dla naszego ciała i jakości codziennego życia.
Czy uważasz, że stres jest groźny dla zdrowia?