To, jak odżywiamy nasze dziecko w wieku niemowlęcym, ma ogromne znaczenie dla jego rozwoju. Niewątpliwie najlepsze dla naszego dziecka od jego urodzenia jest mleko matki. Czasami naturalne karmienie jest jednak niemożliwe, wtedy do dyspozycji mamy wiele rodzajów mleka modyfikowanego. Przychodzi jednak moment w życiu niemowlaka, gdy mleko już nie wystarcza. Kiedy i jakie produkty podawać małemu dziecku?
Kiedy wprowadzamy nowe pokarmy?
Już w 5. mies.ż. pediatrzy zalecają rozszerzanie diety niemowlaka o nowe produkty. Zwykle dziecko poznaje wtedy smak pierwszych warzyw i owoców. Początkowo powinny to być: jabłka, maliny i porzeczki najlepiej w formie przecierów, a z warzyw: ziemniaki, marchewka, pietruszka – także w tej formie. Co ważne: najlepiej początkowo podawać je pojedynczo przez 2-3 dni, aby móc zaobserwować ewentualne reakcje alergiczne u dziecka. Jeśli nie będzie żadnych niepokojących objawów warzywa i owoce można zacząć łączyć ze sobą. Wystrzegajmy się jednak wprowadzania kilku nowych produktów jednocześnie. W kolejnych tygodniach możemy wprowadzać nowe owoce, najlepiej sezonowe: gruszki, brzoskwinie, jagody, banany, morele, truskawki.
Kolejnymi warzywami, które możemy wprowadzać w 6. mies.ż. są: kalafior, botwina, por, seler (uwaga: seler ma właściwości uczulające), cebula, młoda kapusta, zielona pietruszka, brokuły. W drugim kwartale życia dziecka stopniowo wprowadzamy także przetwory zbożowe bezglutenowe, np. kaszki ryżowe, kukurydziane i kleiki, którymi wzbogacamy mleko bądź zupki jarzynowe.
Na kolejnej stronie dowiedz się o żywieniu niemowlaka w 3 i 4 kwartale życia