Żywienie niemowlaka w trzecim kwartale życia
Już pod koniec 6. mies.ż. pediatrzy zalecają stopniowo wprowadzanie do diety dziecka mięsa, które dostarcza przede wszystkim białko, witaminy i żelazo. Początkowo możemy je dodać do zupy jarzynowej, jednak nie może to być wywar mięsny, a połączone osobno ugotowane warzywa i mięso. Wywary mięsne mają silne właściwości alergizujące, możesz je wykorzystać do sporządzania posiłków dla dorosłych, nie wolno ich jednak podawać niemowlakom. Pierwszym mięsem powinno być mięso drobiowe (kurczak, indyk), cielęcina bądź mięso z królika. Wieprzowina i wołowina zarezerwowane są dla dzieci starszych.
Kolejną nowością w diecie dziecka, wprowadzaną ok. 7.-8. mies.ż. jest żółtko jaja kurzego ugotowane na twardo i dodane do zupy (w tych dniach, gdy nie ma mięsa). Białko jajka jest także produktem wywołującym alergię, z jego wprowadzeniem powinniśmy poczekać do ukończenia przez dziecko 1. r.ż. Koniec trzeciego kwartału to także moment, kiedy możemy posiłki dziecka uzupełniać o przekąski typu chrupki kukurydziane, bezglutenowe biszkopty i herbatniki.
Czwarty kwartał w żywieniu niemowlaka
Pod koniec 1. r.ż. do diety niemowlaka włączamy produkty mleczne: jogurty i kefiry od 10. m.ż. (przeznaczone specjalnie dla dzieci, najlepiej naturalne bez dodatku cukru), a twaróg od 11. m.ż. Czwarty kwartał to także czas na wprowadzanie pierwszych produktów glutenowych w niewielkich ilościach w postaci pieczywa, kaszek czy mąki dodawanej do posiłków.
Na kolejnej stronie dowiedz się o zasadach wprowadzania nowych pokarmów