Zasady wprowadzania nowych produktów do diety niemowlaka
- Wszystkie Twoje decyzje będą mieć wpływ na późniejszy rozwój dziecka, możliwość wystąpienia alergii i jego przyzwyczajenia żywieniowe.
- Rozszerzanie diety niemowlaka karmionego sztucznie zaczyna się około miesiąca wcześniej niż u dziecka karmionego piersią. Od 6. mies.ż. rozszerzanie diety w przybliżeniu jest takie samo w przypadku dzieci karmionych naturalnie i sztucznie.
- Wprowadzaj nowe produkty pojedynczo aby mieć możliwości zaobserwowania ewentualnych reakcji alergicznych i zmiany diety.
- Zrezygnuj z dodawania cukru i soli do posiłków przygotowywanych dla niemowlaka. Im później wprowadzisz je do diety dziecka tym lepiej dla jego rozwoju.
- Przed ukończeniem przez dziecko 1. r.ż. nie zaleca się podawania dziecku owoców morza, orzechów, miodu, owoców cytrusowych, czekolady, serów żółtych i pleśniowych ze względu na ich właściwości uczulające.
- Ilość soków podawanych niemowlakom w 1. r.ż. powinna być kontrolowana. Lepiej do picia podawać wodę niż soki owocowe, które bardzo często dosładzane są cukrem bądź sztucznymi słodzikami. Wybieraj wodę dobrej jakości, przebadaną i z dobrym składem, rekomendowaną dla niemowląt. Nie podawaj dziecku wody silnie zmineralizowanej, lepiej wybierz źródlaną.
- Tłuszczami odpowiednimi dla niemowląt są: dobrej jakości masło, oliwa z oliwek i bezerukowy olej rzepakowy.
- Podawanie całkowicie rozdrobnionych potraw jest zalecane jedynie w początkowym okresie rozszerzania diety. Kiedy pojawią się pierwsze zęby mleczne stopień rozdrobnienia powinien być zmniejszany, aby prowokował dziecko do żucia i gryzienia.
- Nie zmuszaj dziecka do nowych smaków, jeśli coś mu nie zasmakuje – odstaw produkt na kilka dni, tygodni, po czym spróbuj ponownie.
- Wybieraj warzywa i owoce sezonowe, świeże. Pamiętaj także by sprawdzić ich pochodzenie. Warto zainwestować więcej w dobre samopoczucie Twojego dziecka i jego zdrowie.
Autor: A. (mama)
Czy dieta niemowlaka ma wpływ na jego rozwój?