Na depresję zapada także coraz więcej młodzieży w wieku szkolnym. Czy uczniowie także nie radzą sobie z obowiązkami? W tym wypadku to raczej nie to. Okazuje się, że do depresji najmłodszych osób, które na nią chorują przyczyniają się głównie konflikty i problemy w rodzinie a także liczne zmiany np. związane z rozwodem rodziców.
Innymi przyczynami depresji mogą być traumatyczne wydarzenia z przeszłości, długotrwały stres lub nawet czynniki genetyczne.
Największym zagrożeniem dla osoby chorującej na depresję jest brak pomocy i wsparcia ze strony bliskich. Bowiem zarówno oni jak i sam zainteresowany mogą nawet nie wiedzieć co mu dolega. Depresja może być bowiem traktowana jako zmęczenie lub zmiany nastroju, gdyż objawia się w podobny sposób. Jak w takim razie rozpoznać depresję?
Przede wszystkim charakteryzuje ją długotrwałe uczucie smutku i pustki. Jednak mogą jej też towarzyszyć różne bóle np. głowy lub brzucha. Mogą występować również problemy ze snem lub wybuchy agresji. Osoba będąca pogrążoną w depresji nie rzadko ma także cyniczne wypowiedzi i przejawia nadmierne zainteresowanie śmiercią.
Jeżeli sądzimy, że ktoś z naszych bliskich ma depresję, najlepiej z nim o tym delikatnie porozmawiać. O pomoc można zwracać się do organizacji, walczących z tym zaburzeniem jak np. pokonacdepresje.pl
Jakie są Waszym zdaniem przyczyny dużego odsetka osób cierpiących na depresję?