Jakie sportowe zajęcia pozalekcyjne proponują szkoły? Jakie są korzyści wysiłku fizycznego najmłodszych? W jakim wieku jaki sport? Jak wybrać rodzaj aktywności ruchowej, kierując się indywidualnymi predyspozycjami i wadami dziecka? Dlaczego obecnie najmłodsze pokolenie w większości narażone jest na choroby i kontuzje? Jak sport pomaga „trudnej młodzieży”? Na te pytania rodzice muszą odpowiedzieć dość szybko, gdyż wielkimi krokami zbliża się rozpoczęcie roku szkolnego.
Cudem nie jest to, że skończyłem. Cudem jest to, że miałem odwagę zacząć – John Bingham, amerykański maratończyk.
Drodzy rodzice, to właśnie Wy musicie wykazać się dużą dozą mądrości i odwagi, wybierając dla swojego dziecka sport, który pomoże mu przejść przez życie. Kiedyś za karę zakazywano dzieciom wyjść na podwórko. Dzisiaj, niestety, karą jest odciągnięcie brzdąca od ekranu komputera. Dla niektórych może to wydawać się śmieszne, jednak efekty takiego upadku (nie postępu!) są przerażające. Obecne pokolenie 15,16-latków jest bardzo podatne na urazy fizyczne, o wiele bardziej niż ich niewiele starsi koledzy. Bardzo często zwracają na to uwagę nauczyciele wychowania fizycznego, którzy z niedowierzaniem czytają coraz więcej zaświadczeń lekarskich o treści „Uczeń zwolniony z zajęć wychowania fizycznego z powodu X”.
W miejsce tego „X” wpisuje się zbyt często zmyślone dolegliwości, natomiast na samym dole widnieje pieczątka lekarza, który jest po prostu dobrym znajomym rodziny. Skąd takie zachowanie u rodziców? „Bo jeszcze coś mu się stanie”- to najczęściej słyszymy od matek, które boją się, że ich księżniczka lub książę złamie sobie paluszek. Ojcowie również coraz rzadziej oponują żonom. Zakazanie dziecku uprawiania sportu to zabójstwo dla jego układu ruchu, odpornościowego, nerwowego, a również charakteru. Wysiłek fizyczny kształtuje umysł i ciało. Rozpoczęcie regularnej aktywności ruchowej powinno być dosyć wczesne, gdyż „młodsze” kości są jeszcze w stanie wzrostu i możemy przyczynić się do ich prawidłowego rozwoju. Niestety, rozpoczęcie treningów w wieku 18 lat nie przyniesie dobrych rezultatów, gdyż ciało jest już w pełni ukształtowane.
Do 10. roku życia wskazany jest trening ogólnorozwojowy, natomiast trening ukierunkowany (dotyczący wyłącznie określonej dyscypliny) nasze pociechy powinny kontynuować po 10.roku życia.
Przyjrzyjmy się zatem rodzajom aktywności ruchowej, które proponują szkoły w ramach zajęć pozalekcyjnych.