Jesienna chandra ma swoją przyczynę w zmianach pogodowych. Gdy dzień staje się krótszy i zimniejszy, wiele osób doświadcza obniżenia nastroju, senności, ale także objawów somatycznych: bólu głowy czy stawów. Jak poradzić sobie z chandrą jesienną?
Zadbaj o komfort snu i odpoczynek
Im mniej przyjazna pogoda na zewnątrz, tym więcej energii zużywa nasz organizm, musi więc się także lepiej regenerować. Najgorsze jest połączenie niskiej temperatury z deszczem lub błotem, gdyż w przemoczonych ubraniach oddajemy najwięcej ciepła.
Aby uniknąć spadku energii, przemęczenia oraz złego samopoczucia, dobrze jest wydłużyć czas snu o co najmniej pół godziny w stosunku do snu w okresie letnim. Dodatkowo, dłuższe przebywanie na zewnątrz w niesprzyjających warunkach atmosferycznych powinno wiązać się z odpoczynkiem zaraz po powrocie do domu – zanim zajmiesz się innymi obowiązkami, zrób sobie kilkadziesiąt minut przerwy. Organizm odwdzięczy ci się lepszym samopoczuciem.
Dzięki tym trzem prostym krokom chandra jesienna stanie się mniej dokuczliwa. Należy jednak pamiętać, że – oprócz dbania o ciało – dobrze jest w tym trudnym okresie zatroszczyć się też o kontakty z bliskimi, pogodną atmosferę w domu i pracy. To wszystko razem może sprawić, że chandra szybko zniknie.