W organizmie kobiety szyjka macicy spełnia wiele ról. Zapobiega przedostaniu się infekcji z pochwy do jamy macicy, jajowodów i jajników, a obserwowanie zmienności jej konsystencji w trakcie cyklu miesięcznego pod wpływem hormonów daje możliwości oceny dni niepłodnych i płodnych: w okresie niepłodnym szyjka macicy jest twarda, powierzchnia sucha, a kanał szyjki zamknięty. W okresie okołoowulacjnym szyjka macicy staje się miękka, kanał szyjki macicy rozwiera się, wytwarza się „ płodny śluz”.
Gdy planujemy macierzyństwo -po stosunku przez kanał szyjki macicy do jamy macicy i jajowodów przedostają się plemniki, a po zapłodnieniu kanał szyjki macicy zamyka się , co umożliwia donoszenie ciąży i nieprzedostawanie się drobnoustrojów mogących prowadzić do utraty ciąży czy porodu przedwczesnego.
Ale należy pamiętać że szyjka macicy zawsze może być narażona na różnego typu schorzenia i patologie włącznie z rakiem.
Stany zapalne
Główną przyczyną stanów zapalnych dróg rodnych w tym szyjki macicy są: bakterie, grzyby, drożdże, wirusy, chlamydie, mykoplazmy. Najczęściej źródłem zakażenia jest pochwa, skąd patologiczne drobnoustroje mogą przeniknąć do kanału szyjki macicy. Jednym z pierwszych objawów infekcji są upławy, czasami mogą się pojawić krwawienia międzymiesiączkowe, czy krwawienia po stosunkach seksualnych. Ginekolog może rozpoznać stan zapalny oglądając szyjkę we wzierniku ( w trakcie badania ginekologicznego ) – jeżeli doszło do infekcji, jest ona zaczerwieniona, niekiedy lekko obrzęknięta. W trakcie dalszej diagnostyki należy wykonać wymaz wraz z posiewem pobranym z kanału szyjki macicy. Leczenie polega na zastosowaniu leków dopochwowych, antybiotyków a niektórych wypadkach miejscowych leków hormonalne. W leczeniu stanów zapalnych szyjki macicy zastosować również można miejscowy lek na bazie chlorowodorku benzydaminy. Lek ten wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe antyseptyczne i może stanowić uzupełnienie terapii przyczynowej. Lek stosować można w postaci irygacji .
W aptekach dostępny bez recepty.
Nieleczone, lub źle leczone zapalenie szyjki macicy może prowadzić do licznych powikłań, włącznie z ograniczeniem płodności lub niepłodnością
Na kolejnej stronie dowiedz się więcej!