Nadżerka szyjki macicy
Nadżerka to stan zapalny przypominający małą ranę, która powstaje na powierzchni zewnętrznej szyjki macicy. Wyglądem przypomina niewielkie owrzodzenie o nierównej powierzchni. Z tą dolegliwością najczęściej borykają się kobiety 20-35-letnie. Nadżerka to z reguły skutek stanów zapalnych szyjki macicy spowodowanych przez infekcje bakteryjne. Czasami może powstać po urazie okołoporodowym lub poronieniu. Z reguły przebiega bez żadnych dolegliwości. U niektórych pacjentek mogą pojawić się białe, żółte lub zielonkawe upławy o nieprzyjemnym zapachu. Czasami występują plamienia miedzy miesiączkami, po stosunku oraz bóle w dole brzucha. Nadżerkę można wykryć tylko podczas badania ginekologicznego. Aby ocenić nadżerkę należy pobrać cytologię, w niektórych wypadkach należy wykonać kolposkopię. Leczenie głównie farmakologiczne, w przypadku braku efektów, można zastosować elektrokoagulację, krioterapię, a obecnie coraz częściej laseroterapię.
Torbiele Nabotha
To pęcherzyki wypełnione śluzem. Z reguły pojedyncze choć mogą występować w grupach. Przyczyna-zatkanie gruczołów wytwarzających śluz. Powód-to przewlekłe stany zapalne na przykład samoistne gojenie się nadżerki. Brak odpływu śluzu ze względu na zatkane gruczoły śluzowe prowadzi do powstania torbieli. Torbiele Nabotha to zmiany łagodne, przebiegające bez żadnych objawów i najczęściej nie wymagające leczenia. W przypadku terapii stosuje się zabieg nakłucia, krioterapii, laseroterapii. Niestety torbiele mają tendencję do nawrotów.
Rak szyjki macicy
Zajmuje pierwsze miejsce pod względem występowania nowotworów narządu rodnego. Rocznie zapada na niego 4000 kobiet z czego umiera około 1900. Czynnikiem sprawczym są infekcje onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego – HPV. Od momentu infekcji do rozwinięcia się choroby może minąć od kilku do kilkunastu lat. W fazie początkowej rak szyjki macicy nie daje żadnych objawów. Wraz z rozwojem choroby mogą pojawić się nietypowe krwawienia między miesiączkami, po stosunku, w okresie menopauzy oraz bóle podbrzusza.
Diagnoza to wykonanie cytologię i kolposkopię, pobrania wycinków z szyjki macicy do badania histopatologicznego. Leczenie uzależnione jest od stanu zaawansowania choroby. Obecnie w profilaktyce stosuje się szczepienia .
dr Jacek Tulimowski
Ginekolog-położnik
Rada Ekspertów Kampanii Piękna bo Zdrowa