Kanałówka cieszy się chyba najgorszą sławą wśród pacjentów. Oczywiście z powodu przekonania, że jest bolesna. Na szczęście medycyna się rozwija, a dentyści przekonują, że leczenia kanałowego nie trzeba się już bać.
Jak dziś leczy się kanałowo zęby?
Podczas jednej wizyty. – Tylko 10% przypadków wymaga powtórnego spotkania ze stomatologiem – mówi dr Kołosowski. Objętą stanem zapalnym miazgę trzeba całkowicie usunąć z komory zęba oraz ze wszystkich kanałów korzeniowych. To ważne, gdyż ominięty kanał może stać się siedliskiem bakterii i przyczyną kolejnego stanu zapalnego. To źle wróży na przyszłość. Przykre konsekwencje to utrata zęba oraz zakażenia odzębowe.
Sterylnie i szczelnie
Gdy wszystkie kanały zostaną odnalezione, udrożnione i oczyszczone z miazgi, pora na sterylizację. – Chodzi o to, by środowisko wewnątrz zęba było całkowicie jałowe, w przeciwnym razie infekcja zęba odnowi się – wyjaśnia ekspert. Do akcji wkracza diodowy laser sterylizujący. Kolejne zadanie to szczelne wypełnienie wnętrza oczyszczonego zęba. – Każda nieszczelność to ryzyko przeniknięcia bakterii do tkanek okołowierzchołkowych – mówi dr Wojciech Kołosowski. Preparaty wypełniające są wtłaczane do wnętrza zęba, a na koniec prawidłowość leczenia ocenia finalne zdjęcie RTG.
Na następnej stronie dowiesz się, czym wypełnia się leczony kanałowo ząb