Twoje zęby wyglądają przepięknie i nikt nie domyśla się nawet, że uśmiechasz się… implantami. Zastanawiasz się jednak, czy to trwałe rozwiązanie. Okazuje się, że możesz się cieszyć implantami przez całe życie, ale wiele zależy od właściwej pielęgnacji i regularnej kontroli.
Implanty zębowe są stosowane w stomatologii od ponad 30 lat. To sprawdzona i bezpieczna procedura (wskaźniki integracji implantów sięgają ponad 90%), nie oznacza to jednak, że implanty są dla pacjentów bezobsługowe. Nie licz więc na to, że o następcę naturalnego uzębienia nie trzeba dbać. Staranna i codzienna higiena obowiązuje także posiadaczy implantów.
Implanty należy pielęgnować tak samo jak własne zęby, czyli regularnie szczotkować, nitkować i usuwać kamień. Aby zrozumieć, jak należy dbać o implant, warto przyjrzeć się jego budowie. Konstrukcja odtwarzająca utracony ząb to trzy elementy: implant, czyli tytanowa śruba, która wszczepiania jest w kość i zastępuje w 100% korzeń brakującego zęba; łącznik, który zespala implant z koroną zębową; korona dopasowana do zgryzu i kształtu zębów sąsiednich, wykonana najczęściej z porcelany. Korona stanowi jedyny widoczny element implantu (reszta znajduje się pod linią dziąseł).
– Ze względu na budowę implantu kluczowe jest codzienne stosowanie nici dentystycznej i wprowadzanie jej pod linię dziąseł – mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak z kliniki Unident Union Dental Spa we Wrocławiu. Dlaczego? – Korona porcelanowa jest połączona łącznikiem z implantem już pod linią dziąseł. Nie może być inaczej, ponieważ w przeciwnym razie mocowanie wszczepu byłoby widoczne w uśmiechu – wyjaśnia ekspert. Jednak linia dziąseł nie jest żadną granicą dla płytki nazębnej. Osad bakteryjny wnika w głąb i – jeśli nie jest na bieżąco usuwany – zamienia się w narastający, twardy kamień poddziąsłowy. Dlatego płytka nazębna musi być na bieżąco usuwana. Potrafi to tylko nić dentystyczna, wprowadzana delikatnie pod linię dziąseł. Prawidłowego nitkowania stref wokół wszczepów uczą higienistki implantologiczne.
Jeśli płytka nazębna permanentnie zalega, może doprowadzić do zapalenia okołoimplantologicznego tzw. periimplantitis. Jest ono wywoływane przez drobnoustroje chorobotwórcze, kolonizujące płytkę i kamień. – System immunologiczny części pacjentów nie radzi sobie z obecnością bakterii i reaguje na nie stanem zapalnym. Są to najczęściej bakterie gram ujemne beztlenowe – mówi dr Gnach-Olejniczak.
Na następnej stronie dowiedz się więcej