Objawy periimplantitis są podobne do objawów, jakie daje zapalenie przyzębia zębów własnych. Mamy więc obrzęk, krwawienie, a nawet wysięk ropny, ale równie dobrze rozwój stanu zapalnego może być dla pacjenta bezobjawowy, zwłaszcza we wczesnej fazie. Dlatego tak ważne jest zgłaszanie się na kontrole implantologiczne. Standardowo należy to robić 2 razy w roku. Podobnie 2 razy w roku pacjenci implantologiczni rejestrują się na usuwanie kamienia. – Skaling wokół implantów wykonuje się kompozytowo-węglowymi końcówkami ultradźwiękowymi, tak aby nie doszło do uszkodzenia struktury implantów – wyjaśnia ekspert Unident Union Dental Spa. I dodaje, że w zabiegach higienizacji implantów dobrze sprawdza się system Vector, który łączy cechy skalera, kirety i urządzenia do mikroabrazji. – Maszyna jednocześnie usuwa złogi z kieszeni dziąsłowych i powierzchni wszczepu, a następnie precyzyjnie poleruje powierzchnie, co utrudnia powtórne narastanie kamienia.
Dentyści podkreślają, że ważna jest wczesna interwencja. W początkowej fazie stanu zapalnego wokół implantu wystarczy wykonać prace porządkowe, czyli za pomocą skalingu usunąć to, co nie było czyszczone regularnie. Gdy jednak doszło do wysięku ropnego wraz z pogłębieniem kieszonek do ok. 4 mm, do terapii wkraczają profesjonalne irygacje. – Kieszenie dziąsłowe są płukane roztworem chlorheksydyny. Nowością są chipy z chlorheksydyną które wkłada się do kieszeni dziąsła – mówi wrocławska stomatolog. Płatki stopniowo uwalniają substancję bakteriobójczą i przez ok. 14 dni zwalczają chorobotwórcze bakterie, co sprzyja gojeniu zapalenia.
A co jeśli pacjent zgłasza się z zaawansowanym zapaleniem okołoimplantologicznym? – Gdy mamy już pierwsze ubytki kostne, dodatkowo wykonujemy celowaną antybiotykoterapię, której podstawa to testy mikrobiologiczne PET. Pozwalają one precyzyjnie dobrać antybiotyk do rodzaju flory bakteryjnej, odpowiedzialnej za stan zapalny – zaznacza dr Gnach-Olejniczak. Najbardziej zaawansowane periimplantitis wymagają sterowanej regeneracji kostnej.
Informacje o ekspercie:
Iwona Gnach-Olejniczak – lekarz stomatolog z 24-letnim doświadczeniem, od kilkunastu lat praktykująca implantologię i ortodoncję. Członkini Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Implantologii Stomatologicznej i Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego oraz International Association of Orthodontics i European Association for Osseointegration. Założycielka wrocławskiej kliniki Unident Union Dental Spa, w której stosuje zaawansowane techniki medyczne. Zwolenniczka interdyscyplinarnego leczenia, oferująca autorskie formy terapii, łączące stomatologię zachowawczą z implantologią, ortodoncją, stomatologią estetyczną i medycyną estetyczną. Opatentowała w Polsce metodę Dental Face Liftingu®. Stomatolog gwiazd. Zdobywczyni tytułu najlepszej kliniki stomatologicznej w Polsce w konkursie TOP Design 2010. Ekspert aktywnie współpracujący z mediami.