26 września po raz 8. w ponad 70 krajach obchodzony jest Światowy Dzień Antykoncepcji (World Contraception Day). Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Twoje życie. Twoja przyszłość” i ma na celu podkreślenie, jak istotne w życiu młodych ludzi jest przyszłościowe myślenie w kontekście antykoncepcji oraz fakt, że nie powinna mieć ona charakteru działania „na ostatnią chwilę”.
Zmieniają się potrzeby młodych ludzi, ich dążenia i plany. W ślad za przeobrażeniami ich stylu życia podąża też nowoczesna antykoncepcja. Okazuje się, że najpopularniejsze metody zapobiegania ciąży nie zawsze stanowią dla nich najlepsze rozwiązanie.
Dobrym przykładem są tabletki antykoncepcyjne, które wymagają bezwzględnej regularności, a ta dla wielu młodych kobiet jest trudna do osiągnięcia. Z tego względu na całym świecie coraz większą popularnością cieszy się antykoncepcja długoterminowa, która wpisuje się w oczekiwania młodych ludzi, którzy często odkładają założenie rodziny na później. W Finlandii1 na przykład obecnie już co piąta kobieta stosuje długoterminowe rozwiązania, takie jak hormonalny system wewnątrzmaciczny.
W odróżnieniu od tabletek, antykoncepcja długoterminowa nie wymaga codziennego stosowania. Jednorazowa aplikacja hormonalnego systemu wewnątrzmacicznego zapewnia skuteczną ochronę przez kilka kolejnych lat. W tym czasie można cieszyć się życiem we dwoje i realizować swoje aspiracje: studiować, podróżować, czy zbierać doświadczenie zawodowe, bez obaw związanych z nieplanowaną ciążą. Jeśli zaś zmianie ulegną życiowe plany czy priorytety, nic nie stoi na przeszkodzie rozpoczęcia starań o dziecko: płodność wraca już z chwilą usunięcia systemu wewnątrzmacicznego czy implantu.