Kolacja z królem i premierem Szwecji, kontakt z bombą atomową, podrabianie dzieł sztuki i ludzie, którzy teoretycznie nie istnieją, a można ich dotknąć – to tylko nieliczne historie, które przydarzyły się Nombeko Mayeki, bohaterce książki Analfabetka, która potrafiła liczyć. Nowa książka Jonasa Jonassona, autora bestsellerowej komedii Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął, już w księgarniach!
NIECODZIENNE PRZYGODY
Serce apartheidu – południowoafrykańskie Soweto. Codzienna walka o przeżycie. Nombeko Mayeki – ubogie afrykańskie dziecko, które na swojej drodze spotyka liczne, niecodzienne historie. Tej dziewczyny nic nie jest w stanie zadziwić! Wciągnięta niespodziewanie w świat międzynarodowej polityki, miała przyjemność zjeść kolację z królem i premierem Szwecji, musiała się borykać ze skomplikowanymi zagadkami matematyczno-fizycznymi, losem chińskich emigrantów, falsyfikowaniem starożytnych dzieł sztuki. To nie wszystko Nombeko była narażona na stały kontakt z bombą atomową oraz z ludźmi, którzy teoretycznie nie istnieją, pomimo że można z nimi porozmawiać i ich dotknąć – to tylko część tego, co stało się codziennością naszej bohaterki! Miała być zwyczajna podróż od mycia latryn i analfabetyzmu do biblioteki, a tu tyle zdarzeń!
W powieści „Analfabetka, która potrafiła liczyć” autor zapewnia nam nieustannie: szalone przygody, wartką akcję, wieczny entuzjazm i ironiczny humor na każdej stronie. Od tej książki nie da się oderwać od tak, historie Nombeko przyciągają naszą uwagę jak wabik, a liczne zwroty akcji powodują, że chcemy więcej!
Autor „Analfabetki, która potrafiła liczyć” z przymrużeniem oka daje kolejną lekcję historii najnowszej i ma bezsprzecznie niesamowity talent do wymyślania i wciągającego opowiadania najbardziej niewiarygodnych historii. Może się wydawać, że Jonas Jonasson wychodzi z założenia, że wszystko na ziemi jest możliwe. Zresztą, jak na pewno potrafi matematycznie wyliczyć Nombeko – rzeczywiście jest. Ale nawet gdyby nie wiedziała, ile wychodzi z równania 2+2, przygody jej (i pozostałych bohaterów książki) z całą pewnością jasno tego dowodzą.
Doskonałe. Satyryczna wycieczka dookoła świata, która obejmuje między innymi szwedzkich liberałów, pułkownika Kadafiego oraz oczywiście apartheid i południowoafrykańskiego premiera B.J. Vorstera.
„The Times”
Porcja dobrego samopoczucia na olśniewającym poziomie.
„Guardian”
Tak samo niezwykła i zabawna jak debiutancki bestseller Jonassona „Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął”. Niebranie niczego zbyt serio okazuje się odświeżające. A w samym sercu tej przeuroczej książki tkwi przekonanie, że nawet najprostszy, najbardziej zwyczajny człowiek może mieć gigantyczny wpływ na swoje życie.
„Observer”