Budujemy most dla uśmiechu
Protezy już od dawna nie są jedyną metodą leczenia braków w uzębieniu. Nowoczesne zabiegi stomatologiczne pozwalają zapomnieć o niewygodnych klamrach, klejach mocujących, źle dopasowanej sztucznej szczęce i dyskomforcie. Wszystkie te niewygody wynikają z właściwości typowych dla ruchomych uzupełnień. Właśnie z tego powodu stomatolodzy zalecają stosowanie stabilnych metod leczenia, które gwarantują efekt uczucia nie do odróżnienia od posiadania naturalnych zębów.
Do nich należy zaliczyć mosty protetyczne, czyli zabieg przeznaczony zarówno dla osób z pojedynczym brakiem zębowym jak i brakiem całej grupy zębów. Brak wyczuwalnej różnicy podczas spożywania posiłków, niemal całkowity brak przeciwwskazań do zabiegu, łatwa akceptacja i naturalny efekt wizualny do główne zalety stosowania tej metody. Nie każdy jednak może skorzystać z mostu protetycznego. Ta metoda leczenia przeznaczona jest jedynie dla osób, których dotknął brak międzyzębowy.
– Most protetyczny to metoda leczenia przeznaczona tylko dla osób posiadających tzw. rezerwę fizjologiczną, czyli okoliczne własne zęby mogące stanowić filary dla zawieszenia uzupełnienia. Oznacza to, że osoby, które utraciły ostatnie zęby w dowolnym odcinku bocznym szczęki lub żuchwy nie mogą skorzystać z tego sposobu leczenia – tłumaczy dr Sławomir Walicki z Duo-Dental.
Zabieg – jak? gdzie? dla kogo?
Sam zabieg i jego przebieg uzależniony jest od warunków panujących w jamie ustnej i rozległości uzupełnienia. Zwyczajowo założenie mostu protetycznego wymaga od 2 do 4 wizyt u stomatologa. Most protetyczny składa się z koron wykonanych na oszlifowanych zębach sąsiadujących z luką oraz tzw. przęsła, czyli elementów o kształcie utraconych zębów połączonych trwale z koronami.
Mosty mogą być wykonane w różnorodny sposób i z różnych materiałów. Najczęściej stosuje się dla nich most ceramiczny na podbudowie z tlenku cyrkonu. Chociaż zabieg wiąże się z oszlifowaniem zębów własnych pacjenta dzisiejsze metody znieczulenia pozwalają na przeprowadzenie całego procesu niemal bezboleśnie. Mosty są więc wygodnym, bardzo estetycznym i co najważniejsze niezbyt drogim rozwiązaniem stałego uzupełnienia braku międzyzębowego. Co jednak, gdy brak zęba dotyczy miejsca, gdzie nie można zastosować mostu?
Na kolejnej stronie dowiedz się więcej!