Implant dla każdego
Gdy zawodzą mosty, czy to ze względu na brak sąsiadujących zębów własnych czy z powodu zbyt słabej tkanki pacjenta pozostaje druga, jeszcze popularniejsza metoda uzupełnienia stałego, czyli implant. W przeciwieństwie do mostów protetycznych implanty nadają się do leczenia braków zębowych dowolnego rodzaju, niezależnie od umiejscowienia.
Metoda ta wymaga jednak przeprowadzenia pojedynczych zabiegów dla każdego utraconego zęba. Oznacza to, że w przypadku leczenia wielozębowego braku będziemy musieli udać się do stomatologa więcej razy niż w przypadku mostów. Implant, to cyrkonowe lub tytanowe uzupełnienie brakującego korzenia zęba, który następnie pokrywa się koroną ceramiczną.
Co ląduje w naszej buzi?
Wszystkie te materiały są bioobojętne dla naszego organizmu, przez co doskonale adaptują się w naszej kości. Implanty uznawane są za najtrwalsze metody leczenia braków zębowych, przez co kilka wizyt podczas których dokonywana jest implantacja może zapewnić nam pełny, piękny i naturalny uśmiech na długie lata. Sam zabieg podobnie jak w przypadku mostów ogranicza się do kilku wizyt.
Proces stabilizacji implantów cyrkonowych trwa 6 miesięcy w szczęce, a w żuchwie 3 miesiące, to znaczy, że pomiędzy zabiegiem wszczepienia korzenia a fazą odbudowy ostatecznej korony musi upłynąć od 3 do 6 miesięcy. W tym okresie używana jest korona tymczasowa, która uzupełnia braki zębowe i chroni zastępczy korzeń. Chociaż leczenie implantologiczne nie ma trwałych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu, to są pewne wyjątki niedopuszczające jego przeprowadzenia. Z implantacji nie mogą skorzystać jedynie kobiety w ciąży, dzieci i młodzież, o których kość nie została w pełni ukształtowana oraz osoby, u których zaobserwowano tzw. złą jakość lub ilość tkanek własnych w obrębie braku zębowego.
– Nieodpowiednie warunki w jamie ustnej w rodzaju zbyt małej ilości tkanek miękkich, czyli dziąseł, lub słabej kości w okolicy braku zębowego mogą być przeszkodą dla przeprowadzenia zabiegu implantacji. Obecnie jednak, w stomatologii stosuje się różnorodne zabiegi odbudowy tkanek pacjenta w rodzaju przeszczepów i regeneracji kości, które umożliwiają zastosowanie implantów jako trwałej metody uzupełnienia – dodaje dr Sławomir Walicki z Duo-Dental
Niezależnie od tego, jaką metodę leczenia braku zębowego wybierzemy, uzupełnienie nie spełni swojej roli jeżeli nie będziemy odpowiednio o nie dbać. Nawet sztuczny uśmiech należy pielęgnować i co jakiś czas kontrolować u specjalisty. Dzięki temu utrata zęba nie musi być dramatem, a jedynie problemem, któremu zaradzi stała metoda leczenia.