Skoro tydzień hiszpański trwa to należy troszkę fakt pocelebrować. Najlepiej winem, bo ono kojarzy mi się od zawsze z tym państwem. Przedstawiam krótki poradnik o winach. Może komuś się przyda.
Wino. Krótki poradnik
Sezon na wino trwa cały rok. Jest nieodłącznym elementem spotkań, randek ale i samotnych wieczorów pod kocem. Często jednak nie wiemy, jak prawidłowo je serwować. Krótki przewodnik pomoże Wam wydobyć z niego maximum smaku.
Jak serwować?
Wina markowe podaje się w butelce, poza winami z bieżącego rocznika. Powinny natychmiast zostać przelane do ozdobnej karafki. Daj im chwilę, aby się nieco ulotniły. Do zwykłego obiadu wystarczy tylko jedno wino. Dostosuj rodzaj do głównego dania. Butelkę z winem należy rozstawić tak, by goście mieli do niej łatwy dostęp. W czasie oficjalnej kolacji, nie stawiaj jej na stole, kieliszki napełniaj w miarę potrzeby. Nalewaj wina do kieliszka delikatnie, podkręcając butelkę, by krople nie spadły na stół. Możesz również owinąć szyjkę butelki białą serwetką.
Wino białe
Zaczynaj posiłek od wina białego, które zawsze powinno być chłodne- jeśli jest słodkie i bardzo zimne- jeśli jest wytrawne. Optymalną temperatura to 5°C. W przypadku win szlachetniejszych nawet 10°- 12°C. Pasuje do ryb i deserów. Do ostryg i kawioru podajemy koniecznie wino białe wytrawne.
Wino czerwone
Wina czerwone są wskazane do pieczeni, głównie do mięs czerwonych i dziczyzny. Podobnie jak z winem białym, podajemy je w temperaturze pokojowej. Powinno dochodzić stopniowo do właściwej temperatury absolutnie bez dostępu ciepła.
Wino różowe
Wino różowe najlepiej smakuje latem, mocno schłodzone. Idealnie komponuje się z wszelkiego rodzaju deserami czy sałatkami owocowymi. Przelej je do dzbanka, dosyp lodu, dolej wody mineralnej. Nietypowo ale jak orzeźwiająco!
Szampan
Z szampanem zdarzają się przykre nieporozumienia. Często podaje się go na koniec posiłku, podczas gdy pełni on rolę aperitifu. Ma zaostrzać nasz apetyt gdy stół czeka na nakrycie daniami. Powinniśmy trzymać go w chłodzie i nalewać natychmiast po otwarciu.
Zasady na pewno bardzo się przydadzą, ale nie przesadzajmy z ich drobiazgowym przestrzeganiem, bo grozi to utratą neutralności i spontaniczności.