Autopromocja kluczem do sukcesu kobiet
Okazało się, że kobiety ujawniające większą skłonność do autopromocyjnego stylu autoprezentacji zostały ocenione istotnie wyżej pod względem pewności siebie, inteligencji i wiarygodności. – Być może jest to spowodowane tym, że kobiety w polityce by być dostrzeżone i uznane muszą w większym stopniu stosować strategie autoprezentacyjne niż mężczyźni – podkreśla Małgorzata Januś.
Ponadto istnieją istotne różnice w ocenie pewności siebie i wiarygodności między kobietami i mężczyznami w polityce. Mężczyźni politycy są uznawani za bardziej pewnych siebie i wiarygodnych niż kobiety. – W większości społeczeństw kobiety częściej pełnią funkcje rodzinne niż zawodowe. Myśląc stereotypowo o polityce ludzie myślą raczej o świecie męskim. W związku z tym to mężczyznom-politykom przypisują w większym stopniu pozytywne cechy. To raczej mężczyzn uważają za bardziej kompetentnych, wiarygodnych, inteligentnych i bardziej „na swoim miejscu” niż polityków-kobiety, którym wciąż jeszcze w polskim społeczeństwie przypisywane są role raczej drugoplanowe – tłumaczy autorka pracy.
Pewna siebie kobieta jest atrakcyjna fizycznie
Analiza wyników pokazała, że atrakcyjność fizyczna istotnie wpływa na ocenę cech osobowości polityków. W przypadku kobiet, wszystkie kandydatki z wyższymi ocenami atrakcyjności uzyskały o wiele wyższe wyniki w ocenie pewności siebie. – W polityce atrakcyjność jest wyznacznikiem oceny pewności siebie, inteligencji i wiarygodności kandydatów. Można zatem powiedzieć, że im bardziej atrakcyjny polityk tym wyższa jest ocena jego pewności siebie, inteligencji i wiarygodności – dodaje Małgorzata Januś.
Jak twierdzi autorka, w Polsce niewiele jest prac poświęconych charyzmie w polityce, stąd też badania są istotne z punktu widzenia doradztwa politycznego i szkoleń medialnych. – Rezultaty te mogą być zastosowane w marketingu politycznym, public relations – podsumowuje autorka.