Liczby mówią same za siebie: co trzecia z pań doświadczyła przykrych dolegliwości związanych z zapaleniem układu moczowego. Co więcej – aż jedna czwarta damskiej populacji z problemem tym boryka się co najmniej pięć razy w roku. Nie jest to wyłącznie kobieca przypadłość – zakażenia układu moczowego dotykają także mężczyzn oraz dzieci i stanowią jedną z najczęstszych infekcji bakteryjnych atakujących ludzi.
Lekcja anatomii
Aby zrozumieć, czym jest zakażenie układu moczowego, czyli groźnie brzmiące ZUM, warto najpierw zobaczyć, jak zbudowany jest nasz organizm. Szybka powtórka z biologii każe przypomnieć, że układ moczowy, niezwykle ważny dla naszego zdrowia mechanizm odpowiedzialny nie tylko za wydalanie z organizmu zbędnych i szkodliwych substancji, ale i regulujący ilość wody w organizmie, składa się dwóch części: górnych i dolnych dróg moczowych. Do tych pierwszych zaliczamy nerki, w których kłębuszkach powstaje mocz, oraz moczowody odpowiedzialne za jego transport do pęcherza. Narząd ten, magazynujący mocz oraz cewka odpowiedzialna za jego wydalanie – to już dolne drogi moczowe. To też część naszego ciała najbardziej narażona na wniknięcie szkodliwych bakterii powodujących ZUM. Gdy zapalenie pęcherza jest łagodne, zazwyczaj wystarczą 3-4 dni, abyśmy za pomocą domowych sposobów (np. picia soku z żurawiny czy ciepłych kąpieli z szałwią) poradzili sobie z infekcją. Kiedy jednak dokuczliwe objawy nasilają się albo też gdy mamy tendencję do nawracających zakażeń, nie wolno bagatelizować infekcji. Z pęcherza może ona rozprzestrzenić się ku górze układu i spowodować odmiedniczkowe zapalenie nerek, a to już jest groźne powikłanie.
Działajmy kompleksowo – od środka i na zewnątrz
Aby do niego nie dopuścić, warto zawczasu zadbać o profilaktykę i wspomagać nasz układ moczowy zarówno od środka jak i od zewnątrz, dbając w ten sposób o wszystkie jego elementy.
Ochronę wewnętrzną zapewni przede wszystkim odpowiednia dieta i właściwie dobrane suplementy. Pijmy dużo wody – najlepiej mineralnej niegazowanej lub źródlanej – częste oddawanie moczu zapobiega przedostawaniu się bakterii w głąb układu moczowego.
W przypadku nawracających zapaleń warto spożywać produkty bogate w witaminę C lub naturalne kwasy organiczne (zawarte w np. jabłkach, cytrynie). Zakwaszają one mocz, tworząc środowisko bardzo nielubiane przez bakterie. Wzbogaćmy codzienną dietę o żurawinę, która od wieków znana jest ze swojego dobroczynnego wpływu na układ moczowy. Owoc ten zawiera wiele składników, których działanie polega na hamowaniu przylegania komórek bakteryjnych do ścianek pęcherza moczowego.
Kluczową sprawą w podejmowanych przez nas działaniach zewnętrznych jest odpowiednia troska o higienę osobistą. Z badań wynika, że na ogół bardzo chętnie stosujemy kosmetyki przeznaczone do okolic intymnych. Używa ich aż 76% pań, trzy czwarte z nich sięga po płyny, a niemal połowa korzysta z chusteczek nawilżających – szczególnie chętnie w trakcie podróży. Warto też zadbać o odpowiednią bieliznę – najlepiej przewiewną, bawełnianą. Lepiej też nie korzystać z publicznych toalet. Pamiętajmy też, by załatwiać się zawsze, gdy tego potrzebujemy – wstrzymywanie moczu sprzyja namnażaniu bakterii.
Dlaczego chorujemy
Zachorowaniu na ZUM sprzyja duża aktywność seksualna, zaburzenia równowagi mikrobiologicznej w organizmie czy nawet częste wizyty na basenie i w saunie. W grupie szczególnego ryzyka są kobiety w ciąży, panie po menopauzie, a także osoby chore na cukrzycę, kamicę nerkową lub mające wadę anatomiczną układu moczowego. Za uporczywe infekcje w 70–95 procentach przypadków odpowiedzialna jest bakteria Escherichia coli. Jest to bakteria jelitowa, która w normalnych warunkach nie stanowi dla nas dużego zagrożenia, kiedy jednak dostanie się do układu moczowego powoduje objawy charakterystyczne dla ZUM. Aby uniknąć zakażenia E. coli, trzeba zachować podstawowe zasady higieny – myć ręce po skorzystaniu z toalety oraz dokładnie płukać owoce i warzywa. Lepiej też nie pić wody z niepewnego źródła, gdyż może ona zawierać bakterie.
Podobne objawy
Problem infekcji dróg moczowych dotyczy najczęściej osób młodych – przed 25-tym rokiem życia, a przyczyną pierwszego zachorowania na ZUM jest przeziębienie, przewianie lub siadanie na zimnym podłożu. „Nie siedź na zimnym, bo wilka złapiesz” – mówiły nasze babki i – jak się okazuje – w tym ludowym porzekadle jest wiele medycznej prawdy. Charakterystyczne objawy zapalenia? Bolesne oddawanie moczu, częstewizyty w toalecie, nawet w nocy, pieczenie w okolicy cewki moczowej, ból w podbrzuszu, parcie na pęcherz. Te objawy, charakterystyczne dla zapalenia układu moczowego, dość często bywają mylone z dolegliwościami ginekologicznymi i skłaniają do niepotrzebnych wizyt u lekarza tej specjalności. Kobietom, które cierpią na ZUM, często towarzyszą już poza fizyczne objawy: poczuciewstydu i obniżenie samooceny, na ogół wtedy też nie potrafimy czerpać radości z życia intymnego.
Sprawa nie tylko kobieca
Mimo, że na zakażenie układu moczowego najczęściej narażone są panie, nie oznacza to, że problem ten nie dotyka mężczyzn. Panowie najczęściej zarażają się groźną bakterią podczas stosunku seksualnego z chorą partnerką. ZUM to także dziecięcy kłopot. Wszystkiemu winne jest wstrzymywanie moczu przez najmłodszych – zachowanie takie obserwuje u swych pociech jedna trzecia mam, a 87 procent jest świadomych, że problem jest poważny i może prowadzić do zapaleń układu moczowego. Aby tak się nie stało, warto zachęcać dzieci do wizyt w toalecie od razu, gdy czują taką potrzebę. Dobrze jest też uczyć je dbałości o higienę intymną od najmłodszych lat (np. dziewczynki – odpowiedniego podmywania się czy zabierania do szkolnych plecaków chusteczek do higieny), a także wyrabiać nawyk mycia rąk po korzystaniu z toalety i przed każdym jedzeniem.
Kompleksowy program dla dróg moczowych
Program kompleksowo uzupełniających się produktów oddziałujących na cały układ moczowy wprowadziła firma Adamed Consumer Healthcare S.A.
Dostępny bez recepty lek Urofuraginum został teraz uzupełniony o suplement diety – kapsułki Naturaginum BIO Formula (zawierające żurawinę, witaminę C, naturalne ekstrakty z ziela pokrzywy i korzenia pietruszki) oraz łagodzący płyn do higieny intymnej Naturaginum BIOintima i chusteczki nawilżające Naturaginum BIOintima.
Program w kompleksowy sposób dba o zdrowe drogi moczowe całej rodziny: kobiet, dzieci oraz mężczyzn. Może nam towarzyszyć na każdym etapie: leczy, wspomaga, pielęgnuje. W naturalny sposób chroni organizm, działając dwutorowo: zarówno od wewnątrz (kapsułki) jak i na zewnątrz (płyn i chusteczki do higieny intymnej). Urofuraginum to lek, który należy stosować, gdy wystąpią już objawy choroby, natomiast linia Naturaginum przeznaczona jest do ochrony i pielęgnacji. Kapsułki skierowane są dla osób podatnych na ZUM, zaś chusteczki i płyn – polecane każdemu dbającemu o zdrowie intymne.
Unikalna formuła Naturaginum obejmuje:
Naturaginum BIO formula – suplement diety bogaty w naturalne wyciągi roślinne z żurawiny wielkoowocowej (Vaccinium macrocarpon), zwanej „balsamem na drogi moczowe”. Naturalne ekstrakty z ziela pokrzywy oraz korzenia pietruszki wykazują dobroczynne działanie na układ moczowy, naturalnie wspomagając prawidłowe funkcjonowanie nerek. Ziele pokrzywy dodatkowo wspomaga usuwanie wody z organizmu i sprzyja prawidłowemu przepływowi moczu.
Naturaginum BIO formula zawiera także witaminę C, która wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Suplement diety może być stosowany przez długi czas oraz w trakcie antybiotykoterapii. Wystarczy jedna kapsułka dziennie.
Naturaginum BIO intima – płyn do higieny intymnej do codziennego stosowania.Wspomaga wzrost dobroczynnejmikroflory bakteryjnej, chroniącej okolice intymne oraz drogi moczowe przed infekcjami i stanami zapalnymi, zapewnia nawilżenie, koi podrażnienia i pieczenie oraz sprzyja regeneracji naskórka i błon śluzowych. Zawiera specjalnie dobranie składniki (w tym antybakteryjną chlorheksydynę), które pomagają pielęgnować i chronić okolice intymne przed infekcjami dróg moczowych.
Naturaginum BIO intima –chusteczkido higieny intymnej do pielegnacji i ochrony okolic intymnych przed nawrotami infekcji. Nawilżają i łagodzą podrażnienia. To idealne rozwiązanie w czasie podróży i podczas korzystania z toalet publicznych, dlatego zawsze warto mieć je przy sobie. Wspomagają wzrost i odbudowę prawidłowej flory bakteryjnej. Zawierają specjalnie dobranie składniki (w tym antybakteryjną chlorheksydynę), które pomagają pielęgnować i chronić okolice intymne przed infekcjami dróg moczowych.
A gdy już infekcja się pojawi…
uroFuraginum – pierwszy dostępny bez recepty lek zawierający furaginę, który leczy zakażenie dolnych dróg moczowych i przynosi szybką ulgę. Działa na przyczynę infekcji – leczy, a nie tylko wspomaga terapię. Zawiera substancję o działaniu przeciwbakteryjnym, działa już po pierwszym zastosowaniu. Furagina działa bakteriostatycznie na szerokie spektrum drobnoustrojów, obejmujące część bakterii Gram-dodatnich i wiele szczepów Gram-ujemnych – szczególnie skutecznie walczy z bakteriami Escherichia coli.