Ciąża to taki okres w życiu zdrowej kobiety, kiedy jest wzięta pod lupę z medycznego punktu widzenia. W tym czasie kobieta badana jest nieustannie. Od jej kondycji i zdrowia zależy przecież także zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka, które ma się narodzić. Lekarz prowadzący powinien trzymać się kalendarza prowadzenia ciąży, jaki został przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia.
Planując ciążę wiele kobiet przygotowuje się na ten moment. Myśląc o dziecku warto wcześniej zadbać o swoje zdrowie i wykonać podstawowe badania krwi i moczu, sprawdzić w książeczce zdrowia czy byłyśmy szczepione na różyczkę i zacząć przyjmować kwas foliowy.
Gdy na teście ciążowym pojawią się dwie kreski najlepiej od razu umówić się na wizytę u ginekologa. Takie wizyty czekać nas będą regularnie co miesiąc (w przypadku ciąży prawidłowo przebiegającej, nie zagrożonej i bez żadnych anomalii). Podczas tej pierwszej wizyty lekarz na podstawie badania wewnętrznego potwierdzi ciąże, być może wykona USG, jeśli będzie dysponował odpowiednim aparatem wykluczając ciążę pozamaciczną.
Około 9-10 tygodnia powinniśmy dostać skierowanie na badanie krwi i moczu. Wśród obowiązkowych analiz znajdą się na pewno: grupa krwi i Rh (ten wynik zawsze miej przy sobie, potrzebny będzie także w momencie gdy będziemy zgłaszać się do porodu), przeciwciała odpornościowe (anty Rh), morfologia krwi, cytologia, badanie ogólne moczu, poziom cukru na czczo, WR (odczyn Wassermanna), przeciwciała różyczki, przeciwciała toksoplazmozy, przeciwciała HIV, poziom hormonów tarczycy. Dodatkowo podczas każdej comiesięcznej wizyty u lekarza, położna zmierzy ciśnienie krwi i wagę.
Warto na początku ciąży także odwiedzić stomatologa i sprawdzić stan uzębienia i jeśli jest to konieczne to od razu rozpocząć leczenie.
Na kolejnej stronie dowiedz się o innych badaniach w czasie ciąży