Wiele osób ze względu na brak ogrodu rezygnuje z uprawy roślin, warzyw czy ziół. Jednak brak przydomowego skrawka zieleni nie musi być przeszkodą – jest wiele gatunków, które można uprawiać na bardzo ograniczonej powierzchni, takiej jak taras lub balkon. Bez względu na to, jaką powierzchnią dysponujemy i tego, jak często na nasz taras zaglądają promienienie słoneczne, możemy wykorzystać ciepłe letnie dni na przeprowadzenie małej zielonej metamorfozy. Fiskars – najlepszy przyjaciel pasjonatów ogrodnictwa radzi, jak w prosty i przyjemny sposób samodzielnie wyhodować rośliny na balkonie.
Pomidor, szczypiorek, pietruszka, koperek, bazylia, mięta, melisa – lista warzyw i ziół, które możemy uprawiać w domu, jest długa i wybór zależy tylko i wyłącznie od naszych kulinarnych lub estetycznych preferencji. Nawet jeśli nie mamy balkonu czy tarasu, możemy sprawić sobie samodzielnie wyhodowane rośliny – np. sadząc zioła lub małe warzywa w doniczkach na parapecie. Mimo że mamy już lipiec, wciąż zdążymy posadzić rośliny, które – odpowiednio pielęgnowane – dadzą nam dużo radości w nadchodzących tygodniach. Uprawa roślin na balkonie może stać się wspaniałą zabawą oraz oderwaniem od codziennej rzeczywistości.
Planowanie
Spójrzcie na Wasz balkon i zastanówcie się, jakie daje możliwości: czy jest duży, mały, dobrze nasłoneczniony czy raczej zwykle panuje na nim ceń? Poszczególne zioła i warzywa mają swoje specjalne potrzeby, bez odpowiedniej ilości światła, ciepła nie będą się prawidłowo rozwijać. Planując nasadzenia balkonowe, warto zatroszczyć się także o wybór roślin, które będą zdobić go swoimi kwiatami, owocami lub liśćmi przez cały sezon, a także w okresie zimowym. Do uprawy doniczkowej szczególnie nadają się pomidor, czosnek, sałata, cebula, papryka, rzodkiewka lub szczypiorek, a także truskawki i poziomki – wszystkie bogate w witaminy i różnorodne właściwości. Wystarczy przejechać się do centrum ogrodniczego w naszej okolicy i wybrać interesujące nas sadzonki. Jeśli zdecydujemy sie na kompozycje ziołowe, postarajmy się wykorzystywać kontrast kolorów, wielkości listków, a także wysokości u poszczególnych odmian. Śmiało korzystajmy z rozmaitości barw, jakie dają nam zioła. Zastanówcie się także, jak optymalnie wykorzystaać dostępną przestrzeń. Paleta możliwości jest ogromna. Możemy kształtować balkonowy ogród za pomocą skrzynek zawieszanych na balustradzie, koszy na rośliny, skrzynek do uprawy roślin, worków czy balkonowej szklarni. Do wykorzystania będą także balustrady balkonu czy rynny.
Ostatnim etapem planowania jest zakup odpowiednich narzędzi, które ułatwią nam posadzenie i pielęgnację małych roślin. Linia Fiskars Solid™ to ergonomiczne, wielofunkcyjne narzędzia, które sprawdzą się zarówno przy roślinach doniczkowych, jak i rabatowych. Wykonane są z poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym. Tworzywo to jest bardzo wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości. Zaokrąglone krawędzie narzędzi nie uszkadzają korzeni. Do sadzenia i przesadzania, nawet w twardym podłożu najlepsze będą narzędzia z nowej lini Fiskars Premium Planters™, które mają rączki z tworzywa FiberComp™ i głowice ze stali nierdzewnej.
Sadzenie
Na pocztek powinniśmy przygotować właściwe miejsce – doniczki, pojemniki, specjalne kosze, każde z nich ustawić w miejscu odpowiednim dla danej rośliny. Uprawiając zioła, starajmy się wybrać miejscez jak największą ilością światła, ale jednocześnie osłonięte od silnego wiatru, który może łamać drobne gałązki roślin. Rośliny o płytkim systemie korzeniowym takie jak tymianek, majeranek czy cząber możemy sadzić w płytkich donicach lub w niewielkich ziołownikach. Kompozycje ziół takich jak bazylia, melisa, rozmaryn czy estragon wymagają donic o większej głębokości. Na dnie naczyń, w których uprawiamy zioła, powinien znajdować się drenaż oraz otwory do odpływu wody, gdyż nadmiar wody powoduje gnicie bryły korzeniowej. Najlepsza będzie ziemia uniwersalna o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym z odrobiną piasku lub drobnego żwiru.
Użyźnioną wcześniej odpowiednim nawozem ziemię w wygodny sposób możemy przekopać za pomocą Łopatki Fiskars Solid™. Tak przygotowana gleba wymaga jeszcze rozluźnienia i napowietrzenia. Do tej czynności warto wykorzystać Kultywator z tej samej linii. Bardzo ważne jest, aby przed właściwym sadzeniem przeprowadzić rozsadę, czyli krótki proces uprawy roślin w kontrolowanych warunkach, gdzie regulujemy im światło, temperaturę i wilgoć. Dobrym rozwiązaniem dla tego zadania będzie Łopatka Wąska, która dzięki swym krawędziom nie uszkodzi korzeni wybranych przez nas roślin. Gdy już umieścimy w glebie sadzonki lub nasiona, zawsze musimy je uklepać i podlać.
Pielęgnacja
Dobra wiadomość jest taka, że uprawa roślin, warzyw czy ziół na balkonie jest mniej pracochłonna i wymagająca niż w ogródku. Stały element upraw stanowi podlewanie. Rośliny różnią się od siebie pod względem niezbędnej ilości wody. Gleba w pojemniku szybciej się nagrzewa, dlatego latem ważne jest systematyczne podlewanie. Warzywa najlepiej podlewać jest rano lub wieczorem, co 2-3 dni, a w upalne lato nawet codziennie. W chłodniejsze dni warzywa możemy podlewać rzadziej, ale obficie. Zioła wymagają dość intensywnego podlewania, nie możemy dopuścić do wyschnięcia bryły korzeniowej. Podczas silnych upałów zalecane jest podlewanie codzienne, a nawet dwukrotne w ciągu dnia.
W uprawie warzyw na balkonie niezbędne jest ich nawożenie, gdyż są nieco bardziej wymagające niż kwiaty – do wzrostu potrzebują dobrej ziemi i składników mineralnych. Idealnym nawozem do warzyw uprawianych na balkonie będzie ten organiczny. Poprawia strukturę gleby oraz wzmacnia system obronny roślin. Także zioła w okresie silnego wzrostu będę potrzebowały dodatkowego wsparcia. W sklepach ogrodniczych możemy spotkać specjalnie skomponowane nawozy do ziół. Większość ziół to rośliny jednoroczne, ale spotykamy też byliny, które możemy przezimować.
Uprawiając warzywa, owoce lub zioła w doniczkach, w mniejszym stopniu jesteśmy narażeni na obecność chwastów. Niemniej jednak, aby eliminować ten problem, wystarczy od czasu do czasu wypielić nasze uprawy widełkami, które pozbawią nasze rośliny niechcianych „sąsiadów” i pozwolą im dalej rozwijać się bez trudu. Jeśli roślinki wysadzi się z nasion i okaże się, że rosną one zbyt gęsto –trzeba je poprzerywać, czyli usunąć mniejsze i wątlejsze osobniki, aby inne miały więcej przestrzeni życiowej.
Bardzo ważnym aspektem w uprawie ziół jest ich systematyczne przycinanie. Jestto niezbędne do stałego i równomiernego wzrostu roślin. Wiele lżejszych i bardziej precyzyjnych cięć roślin może być wykonywanych przystosowanymi do tego celu nożyczkami Fiskars