Kiedy ktoś zadaje nam pytanie dotyczące jakichś wspomnień zdarza nam się mówić: „nie pamiętam kiedy to dokładnie było”, „nie jestem pewna kto wtedy ze mną rozmawiał”, czy chociażby „coś sobie przypominam, ale zaraz, zaraz… czy to nie wtedy…”.
Przytoczone tu przykłady pokazują jak nasza pamięć jest zawodna. Jest to całkowicie oczywiste, że nie jesteśmy w stanie pamiętać każdej minuty w naszym życiu, a za takie wspomnienia odpowiada właśnie pamięć autobiograficzna.
Cóż to jest pamięć autobiograficzna?
Najprościej rzecz ujmując pamięć autobiograficzna odpowiada za zachowanie danych dotyczących życia konkretnej osoby w jej własnej pamięci. Jest ona nierozerwalnie związana z osobowością, poczuciem własnego JA każdego człowieka oraz jego stałością.
Badacze początkowo nie rozróżniali pamięci autobiograficznej oraz tak zwanej epizodycznej. Jednak amerykański psycholog Baddeley w 1992 roku stwierdził, że pamięć autobiograficzna to taka, która dotyczy zdarzeń w których jednostka wspominająca sama uczestniczyła. Obecnie wielu naukowców zajmujących się tym tematem włącza w zakres pamięci autobiograficznej także fakty z życia danej osoby.
Co zapamiętujemy?
Zdarzenia które zapamiętujemy z naszej osobistej przeszłości mają następujące cechy: są uporządkowane sekwencyjnie, mają pewną lokalizację czasową, mają sens dla jednostki i odnoszą się do Ja.
Co ciekawe, informacje w pamięci autobiograficznej mogą być kodowane zarówno obrazowo, werbalnie, jak i abstrakcyjnie. Jednak jak wynika z badań nasze wspomnienia są szczególnie bogate w obrazy.
Ważną cechą pamięci autobiograficznej jest także jej powiązanie z emocjami. Informacje, które rejestrujemy są nimi wypełnione. Fakty o których zapominamy najczęściej nie są po prostu powiązane z naszymi emocjami.
Ciekawe też jest, że zupełnie inaczej przechowywane są treści, które zdarzyły się niedawno, a zupełnie inaczej te od których minęło dużo czasu. Często informacje, które dotyczą zdarzeń odległych mogą być modyfikowane przez człowieka i traktowane mniej emocjonalnie, a bardziej schematycznie.
Na kolejnej stronie dowiedz się więcej o pamięci autobiograficznej!