Jod
Jod to kolejny pierwiastek, którego poziom w naturalny sposób obniża nam się podczas ciąży. A ma także istotny wpływ na rozwój dziecka i prawidłowe funkcjonowanie jego rozwijających się organów. Zalecana dawka na ten czas to 200 mcg dziennie.
Kwasy omega-3 DHA
Inaczej kwas dokozaheksaenowy. Kwasy omega-3 DHA są podstawowym składnikiem komórek mózgu dziecka, wspomagając jego prawidłowy rozwój. Dlatego warto przyjmować dodatkową porcję tych kwasów podczas ciąży. Na jego niedobory narażone są przede wszystkim te kobiety, które nie przepadają za rybami i wyłączają je ze swojego jadłospisu.
Witaminy i minerały – na co uważać
Ważne są także inne witaminy i mikroelementy, na które podczas ciąży w związku z przyspieszeniem metabolizmu podczas ciąży mamy większe zapotrzebowanie. Warto w tym czasie suplementować dodatkowo te składniki, bowiem przypadłości I trymestru (mdłości, wymioty) zwykle ograniczają ich prawidłowe wchłanianie z codziennego pożywienia.
Także podczas całej ciąży często kobiety nie są w stanie zdrowo i prawidłowo się odżywiać, niektóre pokarmy mogą być całkowicie wyeliminowane z ich diety. Wtedy warto sięgnąć po specjalne preparaty witaminowe przeznaczone dla kobiet w ciąży, np. Falvit Mama, Prenatal, Feminovit, Femibion czy Prenalen. Zwykle zawierają one w sobie jod, kwas foliowy i żelazo – trzeba więc uważnie przejrzeć skład każdego preparatu, aby niepotrzebnie dodatkowo nie obciążać organizmu dodatkowymi tabletkami. Trzeba uważać, ponieważ nadmiar niektórych witamin może mieć wręcz odwrotny skutek i może być niebezpieczny dla płodu. Koniecznie unikaj przedawkowania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, E, D i K.
Zanim zaczniesz przyjmować jakikolwiek preparat najlepiej skonsultuj się z lekarzem bądź z farmaceutą w aptece. Pamiętaj, że w czasie ciąży nie sprawdza się maksyma „więcej znaczy lepiej”. W tym czasie odpowiadasz także za prawidłowy rozwój swojego dziecka.