Oto nasz poradnik, jaką formę treningu powinnaś dla siebie wybrać. Trening aerobowy czy przekrojowy? Sprawdź, który będzie dla ciebie odpowiedni!
Trening przekrojowy – wszystko albo nic
Nowym trendem w fitnessie jest trening przekrojowy. Metoda przybyła ze Stanów Zjednoczonych i od razu przebojem zdobyła serca wielu Polaków. Cechuje się dużą intensywnością, osobną pracą nad każdą grupą mięśni i maksymalnym wysiłkiem. Jest też znakiem nadchodzących zmian w sportowych preferencjach: sale do treningu przekrojowego mają mało wspólnego z błyszczącymi chromem siłowniami czy zorganizowanymi zajęciami w grupie. W zamyśle sesję treningu przekrojowego można przeprowadzić z użyciem najprostszych narzędzi, takich jak drążek, skrzynia czy materac. Dzięki specjalnie ułożonej formie nie tylko spala się tłuszcz, ale też buduje mięśnie.
Przy treningu przekrojowym niezbędne jest prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Poznanie własnych możliwości i dostosowanie zadań do własnego poziomu pozwoli nie zrazić się ani nie skrzywdzić własnego ciała. Ogromna różnorodność ćwiczeń zagwarantuje brak nudy, ale może też oszołomić kogoś, kto dopiero wkracza w świat treningu, dlatego też przydaje się opieka osobistego trenera. Nawet tutaj z pomocą przychodzi jednak technologia: słuchawki Sport Coach od firmy Jabra poprowadzą użytkownika przez sesje treningu przekrojowy zgodnie z jego obecną kondycją fizyczną i celami. Dzięki temu ćwiczenia staną się bardziej zrozumiałe, a poprawa kondycji zwyczajnie łatwiejsza.
Inaczej niż przy ćwiczeniach aerobowych, pojedyncza sesja przekrojowa powinna trwać około 20 minut, co pozwala na szybsze osiąganie wyników kosztem większego wysiłku. Warto jednak mieć na uwadze, że przez swoją intensywność trening przekrojowy może nie nadawać się dla każdego. Osoby, które cierpią na problemy z krążeniem lub stawami, powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem takiego wyzwania. Pod tym względem o wiele bezpieczniejszy jest trening aerobowy, który można łatwo dostosować też do osób chorych lub starszych.